V areáli Slovenskej akadémii vied na Patrónke v Bratislave je Stála výstava dejín výpočtovej techniky na Slovensku. Ide o jedinečnú prezentáciu vývoja informačných technológií na Slovensku od roku 1958 až po rok 1990. Dňa 22.6.2022 sa 1A, 1B a niekoľko dievčat z 1OA a 2OA vydali na výlet do Bratislavy práve na túto výstavu. Bola to dlhá cesta plná odriekania. Výstava (múzeum) počítačov slúži na prezentáciu predmetov a dokumentov týkajúcich sa práce výskumu, vývoja, výroby a aplikácií informačno-komunikačných technológií na Slovensku. Akadémia dokumentuje svoju históriu a históriu vedy a zhromažďuje diela a predmety, ktoré s ňou súvisia od roku 2001.
Pán doc. Ing. Martin Šperka, PhD, ktorý nás sprevádzal bol vedúci múzea a veľký frajer. Pri prehliadke sme videli aj iné veci ako počítače, napríklad servery, pamäte ale aj herné konzoly. Dokonca sme sa s ním mohli porozprávať aj o aj iPhonoch. IPhone 13 mal rozobratý a poukazoval nám jeho vnútro, čo sme boli veľmi prekvapení, lebo p. Šperka bol odborník na počítače už minulom tisícročí.
Dotýkali sme sa prvého analógového počítača na Slovensku, ktorý navrhol a so svojím tímom postavil v roku 1956 profesor Dr. h.c. akad. prof. Ing. Ivan Plander, DrSc. Dozvedeli sme sa, že tento počítač sa používal do roku 1968, a to v Ústave strojov a automatizácie SAV, z ktorého vznikol Ústav technickej kybernetiky.
Videli sme zaujímavé veci o počítačoch, rôzne generácie a modely počítačov. Výhodou tejto výstavy bolo, že sme si všetky zariadenia, pamäte, dierne štítky a iné veci ktoré nám p. Šperka ukazoval, mohli chytiť do ruky a vyskúšať.
V jednej miestnosti bola inštalovaná pamätná izba profesora Plandera, videli sme jeho osobné veci, knižnicu a fotografie. Dozvedeli sme sa, že Ivan Plander bol nositeľ vyznamenania IEEE (USA, 1996) Computer Pioneer za prínos v oblasti technických prostriedkov počítačov na Slovensku a v oblasti riadiacich počítačov.
Prehliadku múzea je možné pozrieť aj na stránke: http://www.vystava.sav.sk/