Amnesty International a maratón písania listov

Žiaci 1OA a 2OA triedy 16.12.2021 sa zúčastnili  Maratónu písania listov v rámci workshopu k ľudským právam. S koordinátormi a lektormi ľudskoprávneho vzdelávania v Amnesty International Slovensko Olíviou Strelkovou a Jánom Fiľakom sme sa stretli sa v online forme cez ZOOM. Po zoznámení sa s 2OA sme začali otázkou “ Píšete ešte listy ?“ Oboznámili sme sa čo to je maratón písania listov , ako to funguje a ako sa zapojiť. Žiaci sa po skupinách (samozrejme virtuálnych) oboznámili s príbehmi 6 utláčaných, šikanovaných a nespravodlivo väznených ľudí a oboznámili sa s deklaráciou ľudských práv.

Prvý  je príbeh  Bernarda Caal Xola , ktorého odvážny boj proti drancovaniu miestnej prírody a za ochranu práv pôvodného mayského etnika Kekči (Qʼeqchiʼ) stál slobodu.

Druhý je príbeh  Ciham Ali Ahmed, pôvoddom z Eritrei ktorú zatkli keď mal a 15 rokov a bez akýchkoľvek obvinení dodnes väznia na neznámom mieste.

Tretí je príbeh pätnásťročnej Palestínčanky Janna Jihad, mladej  ktorá dokumentuje násilie a požaduje,  aby izraelské štátne orgány zabezpečili ochranu pred násilím a diskrimináciou pre všetky deti a mládež na okupovaných palestínskych územiach.

 

Štvrtý je príbeh 16 ročného teenagera z Bieloruska menom Mikita Zalatarou, ktorý sa nechtiac , kým čakal na kamaráta stal účastníkom pokojného protestu proti výsledkom nedávnych prezidentských volieb. Napriek nedostatku dôkazov ho súd uznal vinným z účasti na masových nepokojoch a z použitia nelegálnych výbušnín a odsúdil ho na 5 rokov odňatia slobody vo väzenskom komplexe určenom na prevýchovu mládeže.

Piaty  príbeh je príbeh Anny Šaryhinaa Viry Černygina , zakladateliek Mimovládnej organizácie Sfera , ktorá patrí medzi najstaršie ukrajinské organizácie, ktoré sa venujú ochrane práv LGBTI+ ľudí a žien. Oni ako aj priestory ich komunitného centra čelili počas uplynulého roka desiatkam homofóbnych útokov. Napriek tomu, že Anna a Vira útoky nahlásili polícii, k potrestaniu páchateľov dodnes nedošlo.

Šiesty príbeh je príbeh Čínskej amatérskej novinárky Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdenej na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“.

Na záver sa väčšina žiakov rozhodla napísať solidárny list úradom.