Exkurzia do sídiel Európskej únie

Žiaci druhého s tretieho ročníka Obchodnej akadémie v Detve sa zúčastnili štvordňovej exkurzie spojenej s účasťou na Európskom mládežníckom parlamente v Bruseli. Stalo sa tak vďaka úspechu našej školy v súťaži „Ambasádorská škola Európskeho parlamentu“, v ktorej sme získali najvyššie ocenenie.

Desať žiakov pod vedením Mgr. Edity Cibulkovej sa zúčastnili akcie Youth parliament, ktorá sa konala priamo v hlavnom meste Európskej únie – v Bruseli v hlavnej budove Európskeho parlamentu. Počas pracovného dňa v Bruseli boli naši žiaci rozdelení do troch pracovných skupín, v ktorých sa venovali nasledovným témam:

  • triedy životných skúseností – podpora zvedavosti, sebarozvoja a zodpovednosti
  • investície do technológií pre kultúru a dedičstvo
  • zabezpečenie prístupu k vzdelávaniu a zdravotníctvu pre všetky deti bez ohľadu na ich postavenie
  • tvorba ročného zoznamu otázok a odpovedí medzi lídrami EÚ a mladými ľuďmi
  • využívanie sociálnych médií za účelom informovania mladých ľudí o hlasovaní vo voľbách do EÚ
  • vytvorenie bezplatného antivírového softvéru pre občanov EÚ

V rámci pracovných skupín predniesli svoje návrhy a spolu s rovesníkmi z ostatných krajín EÚ sa museli dopracovať k spoločnému stanovisku a toto prezentovať pred ostatnými vo veľkej zasadacej sále. V závere programu sa mohli dokonca stretnúť so samotným predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim. Celé podujatie sa nieslo v duchu podpory angažovanosti a záujmu mladých ľudí o Európsku úniu, jej ciele a možnosti, ktoré ponúka mladým ľuďom. Veľký dôraz sa tiež kládol na účasť mladých Európanov na voľbách do Európskeho parlament, ktoré sa uskutočnia na jar 2019.

Po oficiálnom programe podujatia nasledovala poznávacia časť exkurzie. V sprievode stážistu europoslanca Vladimíra Maňku absolvovala naša skupina prehliadku Bruselu a jeho najdôležitejších pamiatok ako krásne námestie Grand Place, Katedrálu sv. Michaela a sv. Guduly a samozrejme symbol Bruselu – sochu Manneken Pis.

Po dvoch nociach strávených v Bruseli nasledovala cesta do ďalšej dôležitej metropoly Európskej únie, hlavného mesta Luxemburska – Luxemburgu. Hlavné mesto Luxemburg a jeho historické centrum je zapísané na zozname UNESCO. Okrem toho je po Bruseli a Štrasburgu tretím oficiálnym sídlom Európskej únie. Po prehliadke mesta nasledovala cesta Nemeckom až do Čierneho lesa v Bavorsku s čerstvou snehovou nádielkou. Po prenocovaní v dedinke Hartenstein pokračovali do hraničného mesta Passau. Historické mesto s počiatkami siahajúcimi do staroveku zaujalo hlavne sútokom troch riek – Dunaja, Innu a Ilz, historickým centrom a krásne zdobenou katedrálou.

Po prehliadke mesta nasledovala už len dlhá cesta domov. Už o týždeň po ich návrate pocestuje do Bruselu ďalšia skupina žiakov Obchodnej akadémie. Tentokrát 8 žiakov a 2 učitelia na pozvanie europoslanca Eduarda Kukana.

Európsky parlament
Brusel
Luxemburg
Nemecko - Passau a Čierny les
« z 2 »