Na pôde Spojenej školy sa stretli zástupcovia krajín, ktoré sú zapojená do projektu v rámci programu Erasmus+.
Projekt Európske partnerstvo v odbornom vzdelávaní pripravilo partnerstvo zložené z 9 organizácií z 8 krajín Európy – okrem dvoch slovenských organizácií aj partneri z Česka, Nemecka, Chorvátska, Španielska, Nórska, Maďarska a Rumunska. Partnerstvo je tvorené strednými odbornými školami ako aj záujmovými združeniami zamestnávateľov, pre ktorých školy pripravujú budúcich zamestnancov. Vzniklo za účelom prepojenia verejného a súkromného sektora zameraného na podporu rozvoja regiónu. Cieľom projektu je priblížiť vzdelávanie konceptu duálneho vzdelávania, kde sa žiaci pripravujú priamo pre podniky.
Cieľovou skupinou projektu sú pedagogickí zamestnanci a žiaci stredných odborných škôl, vedenie firiem v regióne a predovšetkým zamestnanci zaoberajúci sa odbornou prípravou, inštitúcie participujúce na odbornom vzdelávaní a príprave ako aj zástupcovia regionálnej samosprávy, odvetvových a profesijných združení zaoberajúcich sa odborným vzdelávaním.
Projekt sa zameriava na tvorbu piatich intelektuálnych výstupov:
– O1: Kvalifikačný rámec a kompetencie
– O2: Model prepájania odborného vzdelávania v škole a v praxi
– O3: Jednotky učenia ECVET s aplikáciou na mobility
– O4: Príručka s cvičeniami, testami a slovníkom odborných pojmov
– O5: Model práce s marginalizovanými skupinami
Realizáciou projektu získajú partneri potrebné podmienky na modernizáciu vzdelávania, a to predovšetkým v podobe know-how, skúseností a výstupov projektu. Výstupy budú oprávnení poskytnúť aj ďalším školám a organizáciám v miestnej komunite. Výstupy a dopad projektu na vzdelávanie a skúsenosti pedagógov môžu byť podnetom pre rozvoj podobných aktivít aj v iných školách v regionálnom i celoslovenskom meradle.
Obsah tohto článku vyjadruje iba názor autora. Európska komisia nie je zodpovedná za akékoľvek použitie informácií v ňom obsiahnutých. Projekt bol spolufinancovaný programom Európskej komisie Erasmus+.