Odborná stáž ERASMUS+ v chorvátskom Đurđevaci

V dňoch 23. marca až 4. apríla 2025 sa žiaci študijných odborov mechanik elektrotechnik a mechanik mechatronik zúčastnili odbornej stáže v rámci programu Erasmus+ v chorvátskom Đurđevaci.

Stáž bola zameraná na rozvoj odborných zručností v oblasti mechatroniky a automatizácie. V priebehu výučby na partnerskej odbornej škole mali naši žiaci možnosť pracovať s modernými technológiami a softvérovým vybavením. V rámci praktickej výučby sa venovali programovaniu robotického ramena ABB v prostredí RobotStudio verzie 2022, tvorbe pneumatických a elektropneumatických obvodov v programe FLUID SIM6 a ich reálnemu zapájaniu na výučbových paneloch firmy FESTO. Získali tiež skúsenosti s návrhom a zapojením elektrohydraulického obvodu. Dôležitou súčasťou stáže bolo aj programovanie riadiaceho systému PLC SIEMENS S7-1200 v softvéroch LOGO! Soft a TIA Portal 17, vrátane sťahovania vytvorených programov do PLC jednotiek a ovládania jednotlivých obvodov prostredníctvom naprogramovaných riadiacich systémov. Žiaci si zároveň osvojili ovládanie robota ABB pomocou HMI dotykového panela a naučili sa vytvárať vizualizácie zapojení v prostredí EASY BUILDER Pro V6.09. Výučby sa spolu so slovenskými žiakmi zúčastnili aj žiaci zo Španielska, čím bola umožnená výmena skúseností a medzinárodná spolupráca.

V závere stáže si odskúšali svoje zručnosti aj vo firme RASCO, ktorá sa špecializuje na výrobu strojov a zariadení na údržbu ciest.

Súčasťou programu boli aj kultúrne a poznávacie aktivity. Žiaci navštívili historický Stari grad, kontaktnú ZOO, piesočné duny známe ako „đurđevačke pesky“ a absolvovali interaktívnu prehliadku histórie mesta vo Visitor Centre. V rámci výletov spoznali krásy miest Varaždin a Záhreb. Spolu so žiakmi zo Španielska boli prijatí primátorom mesta Đurđevac.

Účasť na mobilite v rámci programu Erasmus+ mala pre našich žiakov odborný aj osobnostný prínos. Počas odbornej stáže si rozšírili svoje vedomosti v oblasti mechatroniky, automatizácie a programovania, pričom nadobudli cenné praktické skúsenosti s technológiami, ktoré patria k štandardu moderného priemyslu. Práca so špičkovým softvérom a zariadeniami, ako aj možnosť testovať vlastné návrhy v reálnych podmienkach, im umožnila lepšie pochopiť súvislosti medzi teóriou a praxou.

Rovnako dôležitým aspektom stáže bola spolupráca v medzinárodnom prostredí. Žiaci si precvičili komunikačné zručnosti v cudzom jazyku, nadviazali kontakty so spolužiakmi zo Španielska a spoznali iný spôsob výučby i práce. Získali tiež cenný pohľad na fungovanie zahraničného školstva a priemyslu počas odbornej praxe vo firme RASCO.

Kultúrny program im priblížil históriu, prírodné krásy a tradície Chorvátska. Celkovo mobilita významne prispela k ich odbornému rastu, zvýšeniu sebavedomia, samostatnosti a motivácie do ďalšieho štúdia i profesijného života. Takéto skúsenosti majú dlhodobý pozitívny vplyv na osobný aj profesionálny rozvoj mladých ľudí.

Obsah tohto článku vyjadruje iba názor autora. Európska komisia nie je zodpovedná za akékoľvek použitie informácií v ňom obsiahnutých. Projekt bol spolufinancovaný programom Európskej komisie Erasmus+.

« z 2 »