Objavovali sme tradície regiónu spolu s rovesníkmi z Česka a Poľska

V dňoch 7. až 10. apríla 2025 sa medzinárodné stretnutie v rámci projektu podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom (Visegrad Fund). Naši žiaci mali príležitosť stráviť štyri dni v spoločnosti rovesníkov a pedagógov z partnerských škôl v poľskom Nisku a českej Plzni. Spoločne sa vydali na cestu spoznávania regionálnych tradícií, kultúrneho dedičstva a spôsobu života regiónu.

Program sa začal návštevou Lišovského múzea, ktoré zaujalo bohatou expozíciou masiek ako aj izbami tradičného života v regióne Hont a zaujímavými exteriérovými stavbami.  Žiaci sa zapojili do workshopov zameraných na tkanie na krosnách a stavbu domov z hliny, čím sa oboznámili s tradičnými remeslami a ekologickým prístupom k výstavbe. Nechýbala ani prehliadka kamenných obydlí v Lišove, ktoré ukazujú jedinečný spôsob života v minulosti. Popoludní sa účastníci presunuli do Hronseku, kde navštívili drevený artikulárny kostol, zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho architektúra a história zanechali na všetkých hlboký dojem.

Druhý deň sa začal workshopom so zástupcami Lesov SR, ktorí pútavou formou priblížili význam lesov pre ekosystém aj tradičný spôsob hospodárenia. Nasledoval oddychový program na ranči, kde si žiaci vyskúšali starostlivosť o kone a spoločne si užili grilovanie v prírode. Popoludnie patrilo návšteve Kalvárie v Detve, kde ich zaujala expozícia drevených vyrezávaných krížov, unikátny prvok miestneho výtvarného prejavu. Program pokračoval exkurziou na Hriňovské lazy spojenou s prednáškou o tradičnom osídľovaní a spôsobe života na Podpoľaní, kde si hostia mohli predstaviť náročný, ale harmonický život v súlade s prírodou.

Tretí deň sa niesol v duchu medzigeneračného vzdelávania. V priestoroch školy sa uskutočnili workshopy s aktívnymi dôchodkyňami z regiónu, ktoré žiakom ukázali, ako sa maľujú veľkonočné vajíčka, zdobia perníky a vyšíva tradičnou technikou krivej ihly. Poobede nasledovala návšteva Podpolianskeho múzea, kde sa účastníci dozvedeli viac o histórii regiónu a mohli si vyskúšať hru na tradičné ľudové hudobné nástroje. Deň sa zakončil príjemným posedením vo Vagačovom dome, prvej slovenskej bryndziarni, kde si vypočuli prednášku o salašníctve a výrobe bryndze, neoddeliteľnej súčasti podpolianskej gastronómie.

Záverečný deň bol venovaný chutiam Podpoľania. Žiaci si pripravili tradičné jedlá – bryndzovú nátierku (šmirkas) a bryndzové halušky. Nechýbal ani vedomostný kvíz, ktorý preveril, čo si účastníci z predchádzajúcich dní zapamätali. Program sa uzavrel slávnostným odovzdaním certifikátov, ktoré potvrdzujú účasť na tomto projekte.

Projekt sa stretol s veľkým ohlasom zo strany žiakov aj pedagógov. Účastníci ocenili najmä praktickosť a zážitkový charakter jednotlivých aktivít, možnosť spoznať kultúru a tradície iných krajín, ale aj nadviazanie nových priateľstiev a kontaktov. Stretnutie bolo príkladom toho, ako možno cez regionálne tradície a spoločné zážitky budovať medzinárodnú spoluprácu a porozumenie.

V4 Detva - Hronsek
V4 Detva - Kalvária a Hriňovské lazy
V4 Detva - Lesy SR
V4 Detva - Lišov
« z 2 »
V4 Detva - Workshopy prípravy jedál
V4 Detva - Workshopy remesiel
« z 2 »
V4 Detva Podpolianske múzeum
V4 Detva Ranč
V4 Detva Vyhodnotenie