Šesť žiakov 1. ročníka študijných odborov mechanik mechatronik a mechanik elektrotechnik pod vedením Ing. Márie Zacharovej sa zúčastnilo päťdňovej mobility v partnerskej škole Střední škola elektrotechnická Lipník nad Bečvou. Mobilita je poslednou z troch v rámci projektu Visegrad fund.
Prvý deň patril prehliadke školy a prehliadke mesta. Večer si zmerali sily v kužeľkách s miestnymi tretiakmi. Deň zavŕšili dobrodružným požiarnym poplachom, vrátane hasičskej evakuácii.
Druhý deň mobility začal návštevou Polygónu. Polygón je výukové centrum pre študentov, ktorí študujú zapájanie elektrického prúdu na elektrických stĺpoch. Pán majster vysvetlil žiakom bezpečnosť pri zapájaní elektrických stĺpov. Dozvedeli sa, z čoho sa skladá alfe ako aj všetko o fungovaní trojfázového transformátora.
Po návšteve Polygónu navštívili žiaci japonskú firmu OLYMPUS, ktorá sa zameriava na výrobu a servis zariadení pre medicínu. Vedúci pracovníci žiakom podrobne vysvetlili ako sa vyrábajú sondy napr. pre odstraňovanie nádorov na pečeni, v nose, kŕčové žily alebo opravujú zariadenia na gastroskopiu a kolonoskopiu.
Tretí deň mobility patril celodennej exkurzii v ZOO Lešná. Večerný program pokračoval na internáte bubeníckou šou s bubeníkom Ivom Batouškom.
Vo štvrtok prebiehala súťaž medzi našimi žiakmi a žiakmi miestnej školy. Žiaci súťažili sme v troch družstvách. Jedno bolo čisto slovenské, druhé čisto české a posledné bolo zmiešané. Všetky zúčastnené tímy bojovali až do poslednej chvíle. Súťažili v počítaní elektrických veličín podľa zadania. Zadanie obsahovalo úlohy na vypočítanie odporu rezistorov, napätia na jednotlivých a prúdu, ktorý nimi prechádzal. Po vypočítaní teoretickej časti svoje výpočty overovali meraním v praktickej časti na zapojených obvodoch. Potom nasledovalo vyhodnotenie; všetky zúčastnené družstvá dostali zaujímavé ceny. Víťazi dokonca smart hodinky.
Poobede patrilo prehliadke historického centra Olomouca s najdôležitejšími pamiatkami. Po návšteve centra mesta sa presunuli na laser game, kde si zahrali proti českým kamarátom dva napínavé zápasy. Veľmi ich zaujal princíp fungovania systému zapisovania bodov počas hry. Po príchode na internát ich čakalo natáčanie podcastu s českými študentmi, kde nás zastupovali Patrik Minárik a Jakub Dinič.
Posledný deň patril spoločným odborným hodinám s českými učiteľmi a odovzdávaniu certifikátov.
Mobilita bola hodnotnou skúsenosťou, ktorá študentom umožnila spojiť teóriu s praxou, prekročiť hranice bežného vzdelávania a posilniť ich pripravenosť na budúce štúdium či kariéru. Zároveň v nich podporila zodpovednosť, kultúrnu otvorenosť a schopnosť spolupracovať v medzinárodnom prostredí.