Vianočné stretnutie v poľskom Nisku

Zrealizovali sme prvé spoločné stretnutie v rámci projektu Visegrad fund Poznávame európske kultúry“. Počas štyroch dní sa účastníci aktívne zapájali do workshopov, diskusií a prezentácií, ktoré boli zamerané na interaktívne vzdelávanie a priamy kontakt s remeslami a ľudovými zvykmi. Nechýbali spoločné aktivity priamo v teréne, ako napríklad prehliadka historického mesta Sandomierz a jeho podzemia, návšteva Kolbuszów Folk Museum, či exkurzia v múzeu vianočných ozdôb Nowa Dęba. Mladí ľudia si mohli pripraviť vlastné suveníry, zoznámiť sa s postupmi prípravy regionálnych pokrmov a spoznať čaro pôvodných remesiel.

Partnermi projektu sú školy z troch krajín V4: Sojená škola Detva – Slovakia, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku a Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň.

Program stretnutia

Pondelok bol venovaný privítaniu všetkých účastníkov riaditeľom školy a následnému zoznámeniu sa s areálom školy a učiteľským zborom. Mladí ľudia sa v úvodnej časti navzájom spoznali vďaka integračným hrám a prezentáciám. Popoludní nasledovala prechádzka centrom mesta a návšteva malej umeleckej galérie NCHiT. Záver dňa strávili v historickom meste Sandomierz. Jedným z najpôsobivejších zážitkov bola prehliadka podzemných chodieb – spletitého systému historických pivníc a únikových tunelov, ktoré v minulosti slúžili ako sklady a ochrana obyvateľov počas vojny. Mnohé z týchto podzemných priestorov sú dnes sprístupnené verejnosti a poskytujú jedinečný príklad stredovekého inžinierstva. Celkovú atmosféru dotváral výhľad na malebné výšiny okolitej krajiny, keďže Sandomierz leží na vyvýšenine nad riekou Vislou. V ďalších častiach mesta zasa možno vidieť zvyšky starých hradieb i Opatowskú bránu, ktorá kedysi slúžila ako dôležitý vstup do chráneného mestského areálu. Návšteva Sandomierza tak účastníkom sprostredkovala autentický kontakt so stredovekou minulosťou aj s pestrou paletou miestnych kultúrnych vplyvov.

Utorok patril najmä tvorivým aktivitám v Kolbuszowa Folk Museum. Účastníci sa zúčastnili s históriou skanzenu a vyskúšali si výrobu tradičných vianočných ozdôb zo slamy a farebného papiera. Tradičná poľská vianočná ozdoba „Pajonček“ (pajączek) predstavuje symbol radosti a zároveň vychádza z dlhoročnej remeselnej tradície. Ide o závesnú ozdobu, ktorú poľské rodiny vyrábali najmä z prírodných materiálov a zdobili ju pestrými farbami. V popoludňajších hodinách navštívili Múzeum vianočných gúľ v Nowej Dębe, kde mohli oboznámiť s procesom ručného fúkania a zdobenia vianočných ozdôb.

Streda pokračovala v duchu ľudových tradícií – tentoraz v Bielinci a Ulanówe, kde sa konali kulinárske dielne. Študenti sa naučili pripravovať lokálne špeciality a popritom si z kuchyne odniesli inšpiráciu aj do vlastných domácich projektov. Samozrejmosťou bola príprava tradičných poľských pirohov. V rámci tanečného workshopu mali možnosť zistiť niekoľko krokov z tradičných poľských ľudových tancov. Za krátky čas sa naučili základy dvoch tancov Polonez a Mazurek. Už sa tešíme na odvetu pri učení našich podpolianskych tanečných krokov.

Štvrtok bol záverečným dňom podujatí, počas ktorého prebehli ukážky výroby „Florentinetables“ (voňavé dekoračné voskové tabuľky), ako aj slávnostné ukončenie a vyhodnotenie stretnutí. Účastníci si vymenili svoje skúsenosti, zhodnotili prínosy jednotlivých aktivít a získali certifikáty.

Vďaka  tomuto stretnutiu účastníci hlbšie porozumeli historickým súvislostiam i tradíciám hostiteľského regiónu. Priamy kontakt s remeslami a folklórom podporili ich hrdosť na vlastné kultúrne korene. Účastníci sa naučili nové remeselné techniky, vyskúšali si tradičné tance a pustili sa do prípravy miestnych jedál, čo obohatilo ich tvorivé aj sociálne kompetencie.

Metódy zážitkového a exteriérového vzdelávania zvýšili motiváciu študentov, pomohli im lepšie si zapamätať získané vedomosti a zároveň podporili ich tímového ducha.

Projekt „Poznávame európske kultúry“ je skvelou príležitosťou na spájanie mladých ľudí naprieč krajinou. Vďaka kvalitným workshopom, exkurziám a prezentáciám sa podarilo využiť praktické znalosti so skúsenosťami a vzájomnými zážitkami. Táto skúsenosť potvrdila, že tradičná kultúra a zvyky majú stále čo – nielen ako odkaz minulosti, ale aj ako cenný zdroj inšpirácie a spoločného učenia sa do budúcnosti.

Nisko 2024 - deň prvý
Nisko 2024 - deň druhý
« z 2 »
Nisko 2023 - deň tretí
Nisko 2023 - deň štvrtý