Deväť žiakov Obchodnej akadémie a Strednej odbornej školy v Detve sa pod vedením Mgr. Petry Záremskej zúčastnilo týždňovej mobility v Nórskom Oslo. Úlohy hostiteľa sa ujala organizácia TERRAM PACIS z Oslo. Hlavným cieľom projektu je posilniť vzájomné porozumenie, spoluprácu a zdieľanie osvedčených postupov medzi slovenskými a nórskymi organizáciami so zameraním na riešenie nenávistných prejavov a šikanovania. Zameriava sa tiež na rozvoj tolerancie, empatie a zapojenia sa do komunity mladých ľudí.
Ako prvú sme uskutočnili mobilitu v metropole Nórska – Oslo. Tu je denník našich účastníkov:
Prvý deň
Keď sme si poriadne oddýchli po dlhej náročnej ceste, plní síl a očakávaní sme sa vybrali absolvovať prvý deň školenia. Interaktívne školenie týkajúce sa nenávistných prejavov v spoločnosti, dezinformácií a ľudských práv vo všeobecnosti preverilo nielen schopnosť žiakov komunikácie v anglickom jazyku, ale aj ich kreativitu a kritické myslenie. A veru, pani učiteľka sa za nich vôbec hanbiť nemusela! Po prekonaní prvotného ostychu sa žiaci vrhli na plnenie úloh s plným nasadením a dokázali, že medzinárodné mobility žiakov majú skutočný význam. Po školení a dobrom obede sme sa vybrali spoznať centrum Osla. Prešli sme sa trasou Nórskych pochodov od Kráľovského paláca ku Nórskom parlamentu. Navštívili sme Národnú knižnicu a užili si nádherné výhľady z vrcholu Operného domu. Domov sa všetci vrátime nielen s nádhernými zážitkami, ale aj s Vianočnou náladou, keďže v Osle už svietia sviatočné dekorácie a centrum oživujú vianočné trhy.
Druhý deň
Aj druhý deň naši žiaci počas interaktívneho školenia tvrdo pracovali. Pokračovali v tvorbe vlastného projektu, ktorý následne aj na vysokej úrovni odprezentovali. Výdatný obed v miestnej reštaurácii sme spálili počas prechádzky v malebnom parku Slottsparken, ktorý nás zaviedol priamo ku Kráľovskému palácu. Tu sa naša prechádzka neskončila. Zažiadalo sa nám moderného umenia, a tak sme sa prešli celým mestom a navštívili Múzeum paradoxov, kde sme sa veľmi dobre zabavili. Nasledovali nákupy suvenírov a večerná prechádzka Vianočnými trhmi.
Tretí deň
Tretí deň školenia v Osle bol pre žiakov síce najnáročnejší, ale aj najprínosnejší. Nadobudnuté vedomosti a skúsenosti z prvých dvoch dní interaktívneho školenia museli preniesť do tvorby vlastných online projektov, ktoré následné obhajovali. Príprava projektov ich stála niekoľko hodín tvrdej práce a preverila nielen ich kreativitu, zručnosti z informatiky či anglického jazyka a efektivitu pri projektovej práci, ale aj schopnosť pracovať v tíme. Výsledné projekty zožali veľký úspech u všetkých hodnotiteľov – spolužiakov, pani učiteľky a aj pána školiteľa. Po obede sa žiaci zúčastnili ďalšieho interaktívneho školenia s predstaviteľkou skupiny aktivistov Stopp hatprat, zameraného na ochranu ľudských práv s dôrazom na tému predsudkov, diskriminácie a násilia v spoločnosti. Ako odmenu za dobre odvedenú prácu sme si dopriali výlet do dychberúceho Parku sôch Vigeland, na ktorý budeme všetci spomínať ešte veľmi dlho. Toto miesto je totiž plné umeleckých diel, bronzových a žulových sôch, od jedného z najvýznamnejších sochárov – Gustava Vigelanda. Keďže sme sa dozvedeli, že mestská preprava v Osle zahŕňa nielen autobusy, vlaky či trolejbusy, ale aj trajekty a lode, rozhodli sme sa navštíviť aj štvrť Aker Brigge a zistiť, čo je na tom pravdy. A veru, neklamali nás. Táto štvrť ponúka nielen možnosť sa dobre navečerať, keďže ide o miesto s nespočetných množstvom reštaurácií na súši aj na vode, ale aj možnosť prepraviť sa do iných častí mesta na lodi, a to s obyčajným cestovným lístkom MHD.
Štvrtý deň
Dnešný deň sme popri práci venovali aj spoznávaniu histórie a kultúry metropoly Oslo. Najprv sme sa „nalodili“ na najsilnejšiu drevenú loď Fram vo Fram múzeu, a potom sme sa kochali ďalšími historickými plavidlami v múzeu Kon-Tiki. Poobedie sme navštívili Nobel Peace Center, kde sme so sprievodkyňou absolvovali prednášku o vzniku, fungovaní a udeľovaní Nobelovej ceny. Následne sme sa presunuli do spomienkového múzea 22 July Centre, kde sme sa prostredníctvom písomností, fotografií, videí a iných exhibícií dozvedeli viac o neslávnych teroristických útokoch v Osle a na ostrove Utoya zo dňa 22.júla 2011. Po návšteve tohoto miesta sme ostali bez slov, keďže nás táto čierna bodka v histórií Osla hlboko zasiahla.
Piaty deň
Ani posledný deň našej návštevy metropoly sme neotáľali, a krížom-krážom sme ju spoznávali. Veľmi sme chceli zažiť východ slnka nad mestom, a tak sme sa skoro ráno vybrali na ľahšiu turistiku k pevnosti Akershus, ktorá bola pôvodne postavená ako stredoveký strategický vojenský bod. Verejnosť sa tu môže pokochať pôvodnými aj zrekonštruovanými múrmi opevnenia či si zblízka obzrieť vojenské delá. K pevnosti sme dorazili práve včas a deň sme začali s pohľadom na nádherné slnkom-zaliate Oslo. Spoznávanie histórie týmto neskončilo a zamierili sme do Národného múzea Oslo, kde sme strávili omnoho viac času, ako sme pôvodne plánovali. Nachádzalo sa tu totiž toľko zaujímavostí, či už išlo o maľby, obrazy, dobové oblečenie, zbrane, dobový nábytok, platidlá a mnohé iné, že nás to totálne vytiahlo do dávnych dôb a ťažko sa nám vracalo do reality dnešných dní. Posledný deň sme zakončili plavbou na lodi, počas ktorej sme objavovali zákutia Osla, ktoré sme z pevniny dovtedy nemohli vidieť. Bola to tá najlepšia bodka za celým naším výletom a teraz sa už pomaly môžeme chystať na zajtrajší odlet domov. Do (skorého) videnia Oslo!
Working together for a green, competitive and inclusive Europe
Projekt je financovaný z grantu Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky v rámci iniciatívy FBR03 a Fondu pre bilaterálne vzťahy, „FBR03“ – Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a Nórsky finančný mechanizmus 2014 -2021