Žiaci tretieho a štvrtého ročníka Obchodnej akadémie absolvovali prednášku a besedu s Martinom Garekom, pracovníkom Ústavu pamäti národa. Ústav pamäti národa je jednou z najmladších inštitúcií na Slovensku. Hoci snaha o jeho založenie pretrvávala počas celého obdobia od pádu komunistickej totality v Novembri ´89, politická vôľa v spoločnosti sa pre takýto krok našla až v roku 2002. Vtedy slovenský parlament schválil tzv. zákon o pamäti národa, ktorého autorom bol prvý predseda správnej rady ÚPN Ján Langoš.
Žiaci si mohli pozrieť film s autentickými ukážkami udalostí, ktoré zmenili život na Slovensku v novembri 1989 ako aj so spomienkami priamych účastníkov a lídrov tej doby. Následne sa oboznámili so sledom udalostí, ktoré týmto zmenám predchádzali a osobnosťami ako Ján Pavol II., Michail Gorbačov a Ronald Reagan, bez ktorých by k týmto zmenám zrejme nedošlo. Nasledovala chronológia novembrových a ponovembrových udalostí až po nové politické usporiadanie na prelome rokov 1989 a 1990.
Po prednáške sme pokračovali v diskusii. Otázky žiakov sa týkali hlavne porovnania života pred a po novembri 1989, a to najmä z hľadiska slobody názorov, pohybu či sociálnych istôt.