Projekt Nadácie ZSE – Významné ženy Podpoľania

Obchodná akadémia v Detve úspešne zrealizovala projekt Významné ženy Podpoľania, ktorého cieľom bolo priblížiť verejnosti životné príbehy žien, ktoré sa zaslúžili o rozvoj nášho regiónu – v minulosti aj dnes. Projekt vznikol z potreby poukázať na význam ženských osobností, ktoré neraz zostávajú v úzadí, hoci formovali kultúru, vzdelávanie, sociálnu starostlivosť, remeslá, zdravotníctvo, podnikanie i rodinný život v regióne Podpoľanie.

V priebehu realizácie projektu sa nám podarilo naplniť všetky ciele, ktoré sme si stanovili. Vytvorili sme odbornú analýzu postavenia žien v regióne, sériu rozhovorov so súčasnými významnými ženami, databázu, kalendár a medailónky, ktoré predstavujú ženské osobnosti z rôznych oblastí spoločenského života. Spracovali sme tiež interaktívny online portál, ktorý prezentuje historické míľniky, ženské tradície, kuchyňu, odev a ďalšie špecifiká života žien v Podpoľaní. Všetky výstupy sú použiteľné vo vyučovaní, pri školských podujatiach i pri propagácii regiónu navonok.

Do databázy sa postupne zapojilo viac ako 40 výnimočných žien, a tento počet neustále rastie. Medzi sprievodné aktivity patrili aj workshopy s remeselníčkami a besedy so ženami z regiónu, ktoré sa stali pre žiakov veľkou inšpiráciou.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyvrcholením projektu bolo slávnostné podujatie Významné ženy Podpoľania, ktoré sa konalo 13. marca v obradnej sieni Mestského úradu v Detve. Ocenených bolo takmer 50 žien za ich neúnavnú prácu a pozitívny prínos pre komunitu. Prítomní boli zástupcovia samosprávy, Banskobystrického samosprávneho kraja, ako aj významná osobnosť mediálneho sveta – Mária Reháková, zakladateľka ankety Slovenka roka. Podujatie malo silnú emocionálnu hodnotu a odzneli na ňom aj básne zložené špeciálne pre túto príležitosť. Ocenené ženy odchádzali s plaketou, diplomom a kvetom, no najmä s pocitom uznania a vďačnosti. Ohlasy na projekt boli veľmi silné. Mnohé ženy spontánne zdieľali svoje ocenenie na sociálnych sieťach, vystavili si ho vo svojich prevádzkach, prijímali blahoželania a ďakovné odkazy.

 

 

 

 

Projekt bol úspešne prezentovaný aj na celoslovenskom fóre – v súťaži Veľvyslanectvo mladých, kde naša žiačka Karin Mališková získala 2. miesto. Svoj projekt predstavila pred veľvyslancami, univerzitnými odborníkmi a zástupcami verejného života, čím potvrdila silu a význam nášho regionálneho príbehu.

Vďaka podpore od ZSE sme mohli pripraviť dôstojné a profesionálne podujatie, vyhotoviť kvalitné výstupy a sprístupniť ich širokej verejnosti aj prostredníctvom interaktívnych informačných panelov. Grant projektu dodal výnimočnosť a umožnil mu prekročiť rámec školy.

Do budúcnosti plánujeme rozšíriť publikáciu o ďalšie osobnosti, vytvoriť digitálnu mapu žien Podpoľania, pripraviť vzdelávacie programy pre školy a prehĺbiť spoluprácu s komunitou cez živé knižnice, podujatia a tematické trasy. Veríme, že príbehy týchto žien ostanú žiť v srdciach ľudí a budú inšpiráciou pre mladšie generácie. Projekt Významné ženy Podpoľania ukázal, že aj v menšom regióne môžu vznikať veľké príbehy, ktoré si zaslúžia byť počuté.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.